user
AÇIK BÜFE KAHVALTI DA HANGİ SICAK YİYECEKLER SERVİS EDİLİR?

Sıradaki içerik:

AÇIK BÜFE KAHVALTI DA HANGİ SICAK YİYECEKLER SERVİS EDİLİR?

e
sv

Açık Büfe Kahvaltı da Servis Edilecek Soğuk Yiyecekler Nelerdir?

4114 okunma — 03 Nisan 2021 22:46
Açık Büfe Kahvaltı

Merhabalar. Gerek otel ve kafeler de çalıştığım zamanlarda biriktirdiğim tecrübelerimi gerekse üniversite ders notlarımı sizler için harmanladım. Açık büfe kahvaltı da hangi soğuk yiyecekler servis edilir sorusuna yanıt vermeye çalıştım.

Yazımı okuduktan sonra linkini paylaşmayı unutmayınız. Böylece daha fazla mutfak çalışanı veya meraklısı bilgi sahibi olacaktır. Açık büfelerde sunulan soğuk yiyecekleri merak ediyorsanız sayfamızı takipte kalın.

Adını kahve altından alan kahvaltı sağlığımız için günün en önemli öğünüdür. Gece boyunca vücudumuz aç kalmaktadır. Vücudumuza enerji vermek ve diğer besin öğelerini almak aynı zamanda güne hazırlanmak açısından kahvaltı oldukça önemlidir.

Açık büfe Fransızların mutfak kültüründen dünyaya yayılmıştır. Yiyeceklerin konuklara sunuş şekillerinden sadece biridir. Açık büfe sunuş yönteminde genelde ana restoran denilen geniş ferah, ışıktan dekorasyona kadar incelikle tasarlanmış salonlar kullanılır.

Açık büfe kahvaltı da ekmek ve çörek köşesi , süt ürünleri köşesi, bal reçel gibi tatlı gıdaların köşesi kornflakes köşesi, meyve köşesi, sebze köşesi, şarküteri köşesi, zeytin köşesi, meyve suları ve sıcak içecekler, yumurta ve ekstra büfesi (günlük kahvaltı büfelerinde olmayabilir) gibi köşeler bulunmaktadır. Bu köşelerdeki çeşitler işletmenin büyüklüğüne göre artabilir, küçüklüğüne göre azalabilir.

Kahvaltıda açık büfeye dizilecek soğuk yiyecek çeşitleri aşağıdaki gibidir.

REÇELLER

Açık büfelerde patlıcan reçelinden çilek reçeline, ayva reçelinden hurma reçeline pek çok reçel çeşidi sunulabilir. Tabiî ki bu çeşitlilik işletmenin büyüklüğüne ve alım gücüne bağlıdır.Küçük işletmelerde vişne, çilek gibi klasik reçeller bulunurken, büyük otellerde incirden, domates reçeline kadar pek çok çeşit bulunur. Reçellerin saklama koşullarını iyi bilmek gerekir.

TAHİN VE PEKMEZ

Bu ayrılmaz ikili açık büfede de ayrılmıyorlar. Ayrı iki sosluk içine yan yana veya karıştırarak büfeye dizilebilirler.

KAKAOLU FINDIK KREMASI

Sürülebilir çikolata da sabah kahvaltısının vazgeçilmezlerindendir. Ekmeğin yanısıra pankek ve krebin içerisine sürmek içinde tercih edilmektedir.

HELVA ÇEŞİTLERİ

Kakaolu, sade,fıstıklı vb. pekçok helva çeşidi vardır. Dilimlenen helvalar büfe tabaklarına özenle dizilip süslenir.

BAL ÇEŞİTLERİ

Süzme bal, çam balı, çiçek balı ve petek bal gibi çeşitler büfeye yerleştirilir.

FINDIK VE FISTIK EZMELERİ

Uygun bir kabın içine dizilerek büfeye çıkarılan bu ezmeler, sürülebilir olduğundan kakaolu fındık kreması sevmeyenlere iyi bir alternatiftir. Ancak işletme için maliyetleridir. Bu sebepten bazı işletmeler bir gün fıstık ezmesini diğer gün sürülebilir çikolatayı büfeye çıkarmaktadırlar.

YOĞURT ÇEŞİTLERİ

Süzme, sade, probiyotik, meyveli ve diyet yoğurt çeşitleri de kahvaltı açık büfesinin vazgeçilmezlerindendir. Meyveli yoğurt hazır alınabilir veya süzme yoğurt ve reçel karıştırarak da yapılabilir. Ancak doğal yoğurt kullanılmamalıdır. Çünkü doğal yoğurt sulandırır.

KURU MEYVELER

Ananas, kivi, kayısı, üzüm, mango, erik, hindistan cevizi gibi kurutulabilen pek çok meyve bu köşede yerini alır.

KURUTULMUŞ SEBZELER

Kuru domates, kuru biber vb. sebzelerde kahvaltıda tüketilebilir.

LOKUM ÇEŞİTLERİ

Kaymaklı, güllü,fıstıklı, narlı vb. lokum çeşitleri büfe tabağına dizayn edilerek sunulur.

KURU ÇEREZLER

Ceviz, badem, fındık ve fıstık gibi kuru çerezlerde açık büfeye konabilir. Ancak maliyetli olduğu için bir çok işletme her çeşidi aynı anda koymaz.

MEYVELER

Bütün yada doğranmış taze meyveler uygun tabaklarda büfeye dizilir. Kavun karpuz soyulup doğranırken, muz ve kivi hariç diğer meyveler yıkanarak bütün şekilde konulur.

PEYNİR ÇEŞİTLERİ

Türk ve dünya mutfağından peynir aynaları hazırlanabilir. Peynir aynası hazırlamak büyük özen ve ustalık gerektirir. Peynir aynalarını genelde kahvaltı ve soğuk mutfakların kıdemli personelleri hazırlar.

FÜME ETLER

Hindi, dana ve tavuk gibi füme edilerek hazırlanmış etler. Özenli makine de dilimlenir, göze hoş gelecek şekilde tabağa yerleştirilerek büfeye çıkarılır.

JAMBONLAR VE SALAMLAR

Fıstıklı, sade, sebzeli, biberli, haşhaş kaplamalı vb. jambonlar makinede dilimlenerek tabağa özenle sunumu hazırlanır. Salam çeşitleri de aynı şekilde makine de dilimlenerek aynaya dizilip büfeye çıkartılır.

ADETLİKLER

Kanepeler gibi üşterinin alıp götüreceği tek lokmada bitireceği gıdalardır. Tek kullanımlık kanepe bardağı içinde yoğurt üzerine kornflakes, tartolet üzerine sıkılmış krem peynir, salatalık kayık üzerine sıkılmış labne vb.

KORNFLAKES ÇEŞİTLERİ

Bildiğiniz mısır gevreği, yulaf ezmesi yada müsli diye bilinen gıdalar bu köşede yerini alır. Mısır gevreğinin dahi sade, şekerli, esmer vb. pek çok çesidi vardır. Bu köşede mutlaka kase ve süt de yerini almalıdır.

ACUKA

Salça, ceviz, baharatlar, zeytinyağ ve galeta unu gibi malzemelerle yapılan acuka, bir tabağa sıkılarak veya bir kaseye doldurularak da büfeye dizilebilir. Acukanın yanı sıra kahvaltıda sunulacak pek çok sos vardır.

ZEYTİN ÇEŞİTLERİ

Izgara zeytin, dolgulu zeytin, dilim zeytin, sele siyah zeytin, salamura zeytin, yeşil iri zeytin vb. saymakla bitmeyen envai çeşit zeytin bu köşede yerini alır. Tabi ki de bu çeşitlerin miktarı işletmenin büyüklüğüne ve alım gücüne bağlıdır.

ÇİĞ TÜKETİLEN SEBZELER

Domates, salatalık, havuç, biberler, maydanoz, nane, marul,semizotu gibi sabah tüketilecek cinsten olan sebzeler yıkanır, ayıklanır. Doğranır ve büfeye dizilir.

HAMUR İŞLERİ

Browni, kek, kruvasan , milföylü hamur işleri, bisküvi, kurabiye , grissiniler, açma vb. soğuk da tüketilebilin hamur işleri bu tezgahta yerini alır.

EKMEKLER

Ekmek büfesi otellerde sabah, öğlen ve akşam hizmet verir. Başlı başına şefi bulunan ayrı bir birimdir. Bazı küçük işletmeler ekmek birimini pastaneye dahil etmekte, ekmek ihtiyaçlarını pastanede üretmektedir. Baget, roll, kepekli, kepeksiz, haşhaşlı, ekşi mayalı gibi pek çok ekmek çeşidi vardır. Mısır ekmeği, bazlama, lavaş da bu birimde yerini alır. Otellerde ksimit çeşitlerini de ekmek birimi hazırlar.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli