user
İtalyan Kapris Salatası

Sıradaki içerik:

İtalyan Kapris Salatası

e
sv

Mozzarella Peyniri Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

3329 okunma — 25 Haziran 2020 00:18
Gastronomi

Mozzare sözcüğü İtalyanca’da kesmek anlamına gelir. Mozzarella Peyniri yeme açısından  yumuşak ama biraz yavan bir İtalyan peyniridir.Tuzsuzdur, yarısert peynir grubuna girer. Dünyaca ünlü bu peynirin orijinali bufalo sütünden yapılır.

Mozzarella Peyniri Çeşitleri Nelerdir?

Bu İtalyan peyniri genellikle küresel ve yumurta biçiminde 10-15 cm çapında ve 125 gram ağırlığındadır. Yumuşak, deliksiz, beyaz renkli ve hafif ıslak bir yapıya sahiptir.Taze olduğu sürece genelde rengi beyazdır ama bayatlamasına ve  sütü kullanılan hayvana göre rengi değişebilir.Geleneksel olarak salamura olarak bir haftaya kadar saklanabilen bu peynirin ömrü günümüzde vakumlu poşet kullanarak yada gıda katkı maddeleri ile uzatılmaktadır.

Mozzarella yarım yağlı ve yüksek nem içerekli, yarım yağlı ve düşük nem içerikli olmak üzere iki farklı şekilde üretilir.

Manda (camış) sütünden ve inek sütünden de yapılabilen mozzeralla peyniri bizim ülkemizde genellikle  inek sütünden üretilmektedir. Manda sütü yağlı olduğundan dolayı bize biraz tadı ağır gelmektedir, tabi bulabilirsek orijinal manda sütünden yapılan mozzarellayı veya mandayı. 😉

Kahvaltıdan anayemeklere kadar  kullanımı oldukça geniş bir yelpazeye sahip mozzarella peynirinin 4 çeşidi vardır: Mozzarella di Bufala, Mozzeralla Fior di Latte, Az yağlı Mozzeralla ve İsli Mozzeralla

İlk kez İtalya’nın güney kısmında üretilen mozzarella “suda mozzarella” ve “blok mozzarella “olarak üretilmektedir.Marketlerde gördüğümüz değişik şekillerde mozzarella peynirlerini bu sınıflamaya göre ele alacak olursak bunlar:

Suda Mozzarella: Suda bekler, top yada yumurta gibidir diyebiliriz.Şeftali büyüklüğündedir.Genellikle dilimlenerek servis edilir.Peynir yumuşak kalması için paketinde bir miktar su ile bekletilir.

Misket Mozzarella:Suda mozzarelladır.Sadece boyutu küçüktür. Fındık büyüklüğündedir. Salatalara ve bazı tostlara bütün olarak konulabilir.

Blok Mozzarella: Kaşar gibi olur. Suda değil normaldir. Pizzalarda, tostlarda kullanılır.Esasındada pizzanın ana peyniri monzarelladır.

Rende Mozzarella: Blok mozzarellanın rendelenmesiyle elde edilir.Kaşarın kullanıldığı birçok yerde kullanılabilir ancak kaşara göre daha pahalı olduğundan az tercih edilmektedir.

Mozzerella Peyniri Ne İle Nasıl Tüketmeliyiz?

– Bu peynir  genellikle pizza, lazanya tost ve sıcak sandeviçlerde, dilimlenmiş domates ve fesleğen ile kullanılır.Soğuk başlangıç (Mozzeralla Carpaccio)  olarak soğuk mutfakta ve daha birçok yerde kullanılır. Bu peynir ya bloktan dilimlenerek, yada rendelenerek veyahut yuvarlak dilimler halinde pizzaya konulabilir

Mozzarella Peyniri Nasıl Tüketilir?

-Monzerellanın domatesle eşleşmesi ile ortaya çıkan güzel lezzet tüm dünya tarafından kullanılır, bu karışım salata ve başlangıç olarak kullanılabilir.

-Monzerella domates ve soslarla tatlandırılıp karıştırılıp meze büfesine  Caprese Salad olarak konulabilir.

-Bir tabakta eşsiz bir kanepe sunumu hazırlar başlangıç olarak servis edebilirsiniz.

-Monzerella en fazla kule şeklinde sunulur, yanında kroton ekmek, zeytin, zeytinli grisiniler ile servis edilir.

-Monzerella  Akdeniz  yeşilliklerinle de süslenip sunulabilir, kızarmış ekmeğin üstünde de servis edilebilir.Monzerella Kapris de (Caprese Salad) illa domates olmak zorunda değildir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli