user
Tencerede Karnıyarık Tarifi

Sıradaki içerik:

Tencerede Karnıyarık Tarifi

e
sv

MUTFAKTA İŞİNİZE YARAYACAK TEMİZLİK TÜYOLARI

683 okunma — 22 Mayıs 2020 00:12

Kim istemez ki mutfağının tertemiz olmasını. İşte sizin için özenle hazırladığımız Mutfak Temizlik Tüyoları bir bir paylaştık ara ara yeni eklemeler yapacağımızdan sayfamızı not edip yeni eklenen bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Muftakta Temizlik Tüyoları

-Üst üste koyduğunuz bardaklar yapışıp çıkmıyorsa bir leğenin içerisine koyun. Üstteki bardağa su koyup leğene yavaş yavaş sıcak su koyun. Bardakların kolayca çıktığını göreceksiniz.

-Satın aldığınız plastik ve cam eşyaların etiketlerini kolayca çıkarmak için üzerlerine margarin sürüp 15 dakika kadar bekletin. Bir bez ile ovalayıp yıkayın.Bu sayede üzerinde leke ve çizilme oluşmayacaktır.

-Lavaboyu temizlerken tuzla iyice ovarak ve bastırarak silerseniz, hem kokuyu giderirsiniz, hemde iyi bir temizlik yapmış olursunuz.

-Bulaşık suyuna bir kaşık sirke katarsanız bulaşıklarınız daha kolay yıkanacaktır.

-Fırına sinmiş yemek kokularını gidermek için fırının ortasına yarısı su yarısı sirke ile doldurulmuş bir tava koyun. Ardından birkaç dakika ısıtın ve fırını kapatın. Tava ve fırını soğumaya bırakın, soğuyunca tavayı çıkarabilirsiniz.

-Sürahinizin dibi kir tutmuş ise içine bir avuç tuz ile sirke koyup çalkalayın, tertemiz olacaktır.

-Buzdolabındaki nemi almak için dolaba içi tuz dolu bir kap koyun.

-Dibi tutan tencereleri bir gece suda bekletin, tencere daha kolay temizlenecektir.

-Vanilyalar sadece tatlılarınızı, yemeklerinizi kokutmaz. Mutfağınızı ve evin diğer odalarını da kokutabilir. Lambalarınızın üzerine çok az vanilya sürerseniz yaktığınızda mutfağınız ve odalarınız mis gibi kokacaktır.

-Parmaklarınızda soğan sarımsak gibi istenmeyen kokuların önüne geçmek için doğramaya başlamadan önce parmaklarınıza limon suyu sürün.

-Ellerdeki soğan ve sarımsak kokusundan kurtulmak isterseniz haşlanmış patatesle ellerinizi ovun.

-Bıçakla doğrama yaparken soğan kokusunu bıçaktan çıkarmak için 1-2 dilim limon kesiniz. Böylece sıradaki doğranacak sebzeye kokusu geçmeyecektir.

-Kızartma yaparken koku evi sarmasın istiyorsanız kızartma yağına birkaç dal maydanoz atın.

-Pastalarınızı birkaç kat olacak şekilde bölüp arasını süslemek isterseniz, bıçak yada başka gereçlere ihtiyaç yok. Dikiş ipliğini pastanın etrafına dolayıp çektiğiniz zaman düzgün şekilde kesilecektir.

-Unlarınızın böceklenmemesi için içerisine birkaç tane defne yaprağı koyabilirsiniz.

-Uzunca bir süre kullanılmayan eski çaydanlıkların kötü kokusunu gidermek için içine bir kesme şeker koyabilirsiniz.

-Parlaklığını yitirmiş bir sürahiyi eski görünümüne döndürmek için yarısına kadar gazete kağıdı basın, sürahinin üçte birine sıcak su doldurun, ağzını sıkı sıkı kapatıp sallayın.sonra içini boşaltıp yıkayıp kurutun.

-Mutfakta çalışırken üzerinize nar lekesi sıçrarsa üzülmeyin, vakit geçirmeden soğuk suyla ıslatın, 1 saat kadar bekletip deterjanla çitileyin.

-Çaydanlıklarınız kireç tutmuşsa 1-2 yemek kaşığı limon tuzu ile yarım saat kadar kaynatın, kirecin çıktığını göreceksiniz. Bu esnada su kabarıp taşabilir dolayısıyla çaydanlığı ağzına kadar doldurmayın, en fazla yarım çaydanlık su koyun, yetmezse kaynadıkça ilave edersiniz.Limon tuzu yoksa karbonat, yada hamur kabartma tozu da kullanabilirsiniz.Cep ve vücut sağlığınız için ağır kimyasalları mutfağınızdan çıkartınız.

-Örtülerinize meyve suyu dökmüşseniz panik yapmayın, üzerine tuz serpin, ilk yıkamada çıktığını göreceksiniz.

-Cam kapaklı tencerede yemek yapıyorsanız ve kapağın buharlaşmamasını istiyorsanız iç yüzeyini limon kabuğuyla silebilirsiniz.

-Buzdolabınızın nemini yutması için bir kenarına kullanmadığınız temiz bulaşık süngeri koyabilirsiniz. Ara ara süngerleri çıkartıp sirkede bekletip, sonra yıkayıp kurutup geri koyarsanız daha hijyenik olur.

-Birkaç tane karanfili az su ile kaynatırsanız hem mutfağınız hem de eviniz mis gibi kokacaktır.

-Salça, zeytin, çikolata kavanozlarını kullanmak isteyip etiketleri çıkmadığı için kullanamıyorsanız, etiketli kısmın üstünü geçecek kadar bol karbonatlı suya ıslayınız. Karbonat bir süre sonra yapışkanlı olan etiketi kabartarak kavanozdan ayıracaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli