user
Pratik Güllaç Tarifi

Sıradaki içerik:

Pratik Güllaç Tarifi

e
sv

Napolitan Sos Nedir? Nerelerde Kullanılır? Püf Noktaları Nelerdir?

880 okunma — 24 Mayıs 2020 22:57
Özel Sos Tarifleri

Merhabalar bu yazımızda sizler için, Uluslar arası makarna soslarından İtalyan Napolitan Sos Nedir? , Nerelerde kullanılır? ve Püf noktaları nelerdir? hakkında araştırdık.Esasında üniversiteden kalan gastronomi ders notlarımı tecrübelerimle ve yorumlarımla genişlettim desem daha doğru olur!) Bu lezzetli İtalyan makarna sosunun adının anlamından tutunda, nelerle yenilebileceğine dair pek çok bilgiyi yazımızda bulacaksınız.Elbette makarna yapmayı hepimiz biliriz. Makarna yapmaktan öte geçip, makarna sosuyla şov yapmak istiyorsanız, bu makarna başka makarna diyenlere sırrı sosunda demek isterseniz bu yazı size göre mutlaka okuyup geçin, okumadan değil!

Napolitan Sos (Napolitaine Sauce) adını İtalya’nın Napoli şehrinden alır. Tabi ki makarnaları meşhur İtalya’nın mutfağından dünya mutfağının sahnesine çıkan bu sosun  makarnaların baş tacı olduğuna şaşırmamak gerekir. Napolitan sos makarnalarla eşsiz bir lezzet uyumu sağlayan fakat sadece makarna çeşitleri ile  değil başka yemeklerle de tüketebileceğiniz, gerçektende lezzetli yapımı da kolay bir domates sosudur.İtalyan mutfağının klasik ve temel soslarından biri olan Napolitan  yalnızca makarnalarla değil, balık, tavuk, et ve pizzalara da çok yakışmaktadır.                                                       

Uluslar arası makarna soslarından olan Napolitan Sosa bolonez sosun kıymasız ve havuçsuz halidir desek yeridir.Bolonez Sosu (Bolognaise Sauce)u et kullanmadan salça ve domatesi biraz artırarak yaparsak bu napolitan sos olmuş olur.                                                                           

Napolitan da özellikle sızma zeytinyağı kullanılır.Zeytinyağında ince kıyılmış soğan sarımsak kavrulur domates ilave edilip kaynatılır.Arzu edilirse yeşil biberde ilave edilebilir. İnmesine yakın da iri fesleğen yaprakları ve baharatlar atılır. Tabi fesleğen yaprakları bahçenizdense, sebzeler de mevsimlik ve tazeyse ne ala lezzet! 😉 Veeee sos sıcakken makarnanın üzerine dökülür.

Napolitan Sos arzu edilirse makarnayla karıştırılarak servis edilebilir. Karıştırmak istenilmezse makarnanın üzerine konularak da servis edilebilir.

Yukarıdaki genellemenin dışına çıkarak sizler için eşsiz bir Napolitan Sos tarifi hazırladık.Sitemizde yer alan Pratik Napolitan Sos tarifini mutlaka denemeli ve sevdiklerinizle paylaşmalısınız.Varsa evinizde toz  permesanı sosunuzun üzerine bir çimdik serpebilirsiniz. Gıda alanında güncel ve kültürel birçok bilgiye sahip olmak isterseniz sayfamızı takipte kalın, sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takibe almayı unutmayın.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli