user
İtalyan Pizza Nasıl Yapılır

Sıradaki içerik:

İtalyan Pizza Nasıl Yapılır

e
sv

Pancar Suyu Deyip Geçmeyin!

1152 okunma — 23 Temmuz 2016 22:13
Şifalı Bitkiler Pancar

Pancar Suyu Deyip Geçmeyin!

Sevgili sağlıklı yaşam takipçilerim , bugün ki yazımızda Pancar Suyunun faydalarından nelere iyi geldiğini ve ne zaman zararlı olduğundan bahsedeceğim.
Pancar bordo renkli, turpu andıran görünümü olan bir sebzedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren pancar, kalp ile dost bir sebze olduğu gibi pancar suyu da kan basıncını dengeler, kan dolaşımına fayda sağlar. Aynı zamanda pancar suyu tansiyonu düzenler, içeriğindeki vitamin ve antioksidanlar sayesinde hastalıklara karşı koruma sağlar.
Normalde bir adet pancar ortalama 58 kalori ve 13 gram karbonhidrat içerir, fakat işlenmiş şekilde hazırlanan bir bardak pancar suyu ortalama 100 kalori ve 25 gram karbonhidrat içerir.

Pancar Suyunun Faydaları

Hastalıklara İyi Geliyor!
A, B1, B2, B6 ve C vitaminleri içeren pancar suyu, kalsiyum, iyot, bakır ve sodyum da içerir.
2008 yılında yapılan bir çalışmaya göre pancar suyu kan basıncını düşürür. Aynı zamanda 2010 yılında yapılan bir çalışma da kan basıncını düşürdüğünü desteklemiştir. Bunun sonucunda tansiyonu düşürücü etkisi vardır.
Kalbi koruyucu özelliği vardır.
Vücuttaki hemoglobin seviyesini arttırarak anemiyi yani kansızlığı önler. Ayrıca iyi bir demir minerali kaynağıdır.
İyi bir antioksidandır. Bu sebeple detoks aracı olarak kullanılır.
Vücuttaki glukoz seviyesini düşürerek diyabete karşı koruma sağlar.
Yüksek lif içeriği nedeniyle sindirim sistemini rahatlatır, kabızlığı önleyici etkisi vardır.
Hafızayı güçlendirir ve öğrenmeyi kolaylaştırır.
Pancar suyu egzersiz yada spor yaparken de yarar sağlayan bir içecektir. Egzersiz yaparken kaslara fayda sağlar, yaşam kalitesini arttırır.
Anti kanser yani kanseri önleyici etkisi vardır. Kanserli tümörlerin oluşumunu engellemeye yardım eder ve aynı zamanda vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Araştırmalara göre akciğer, karaciğer, lösemi, deri, testis, prostat ve göğüs kanseri gibi kanser türlerine karşı koruma sağlar.
Karaciğer ve böbreklere fayda sağlaması da pancar suyunun faydaları arasındadır. Karaciğer hücrelerinin işlevlerini uyarır ve safra kanallarını korur.
Gut rahatsızlığına yarar sağlar.
Gözlere iyi gelir.
Kemikleri güçlendirerek osteoporoz yani kemik erimesine yakalanmayı önler.

Pancar Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Pancar suyu cilt için de faydalı olan bir içecektir. Düzenli içildiğinde cilde iyi gelir, yorgunluğu engeller. Ciltteki akne ve sivilcelerin azalmasına yardım eder. Akne ve sivilcelerin yanı sıra ciltteki lekelere karşı da etkilidir. Yaşlanmak istemeyen kişiler de pancar suyu tüketmelidir. Yaşlılık belirtilerini azaltır. Ciltteki ince çizgilerin oluşumunu engeller. Cildinizin kurumasından şikayet ediyorsanız siz de mutlaka bu şifalı içeceği tüketmelisiniz. Kuru ciltleri nemlendirici özelliği vardır. Cildi pürüzsüz ve esnek bir hale getirir. Ölü hücreleri yok eder.

Pancar Suyu İçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Pancar suyu çok güçlü bir içecektir, bu nedenle bir anda çok fazla miktarda içilmemelidir. Az içmeye başlayarak zamanla içme miktarı arttırılmalıdır. Ayrıca aşırı pancar suyu tüketimi idrarınızın rengini kırmızıya döndürebilir. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışmadan tüketmemelisiniz.
Not: Yazımızdaki bilgiler tavsiye niteliğinde olup,ilaç ya da tedavi değildir. Uygulanmasından doğabilecek olumsuz sonuçlardan Haberin Başı sayfamızve yazarımız sorumlu tutulamaz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli