user
Pratik Menemen Tarifi

Sıradaki içerik:

Pratik Menemen Tarifi

e
sv

Pratik Çılbır Tarifi

699 okunma — 02 Şubat 2020 17:23

Bugün sizlere ülkemize ait bir lezzet olan , poşe usulüyle hazırlanan yemeğimiz olmadığında hızla imdadımıza yetişen Çılbır Tarifi vereğim. Adım adım aşamaları anlattığım tarifimizde yumurtayı dağıtmadan nasıl pişireceğinize dair püf noktalarda bulacaksınız. Şimdi malzeme listesiyle işe koyulalım.

Yeni Paylaşacağım Tarifleri Youtube Kanalıma Abone olarak ilk siz ulaşabilirsiniz. Sosyal Medya Hesaplarımı da Takip Etmenizi Öneririm Instagram

Çılbır Malzemeleri

  • 8 adet yumurta
  • 1 çay bardağı sirke
  • 400 gr yoğurt
  • 4 diş sarımsak
  • 1 çorba kaşığı tereyağ
  • 1 çay kaşığı pulbiber
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 litre içme suyu

Çılbır Nasıl Yapılır

1Derin bir kaseye yoğurdu alınız. Sarımsakları soyup, bir havanda iyice eziniz. Sarımsakları ve tuzu yoğurda ilave ediniz. Bir çırpma teli yardımıyla yoğurdu iyice çırpınız.

2İki üç parmak kadar duvarı olan sığ bir tencereye su sirkeyi ilave ederek ocağa koyunuz. Su kaynama noktasına geldiğinde yumurtaları suya yakın şekilde tektek kırarak, sarılarını patlatmadan suya bırakınız. 3-4 dk kadar pişiriniz. Pişen yumurtaları kevgir ile sudan alınız.
3Poşe yumurtaları kişi başına 2 adet olacak şekilde sıcak olarak ordövr tabağına yerleştiriniz.Üzerine sarımsaklı yoğurdu ilave ediniz. En üste tereyağda kavrulmuş pulbiberinizi gezdiriniz ve ılık şekilde servis ediniz.

AFİYET OLSUN!

PÜF NOKTASI

1-Çılbırınızın düzgün ve güzel görünmesini istiyorsanız bunun birazda yumurtaya bağlı olduğunu bilmeniz gerekecektir. Yumurtalarınız taze olursa pişerken dağılmayacaktır.

2- Suya mutlaka sirke koymalısınız çünkü sirke yumurtaların derli toplu ve çabuk pıhtılaşmasını sağlar.1 litre suya 50 gram yani yarım çay bardağı sirke tavsiye edilmektedir.
3- Kesinlikle suya tuz ATMAYINIZ! Eğer suya tuz atarsanız yumurta beyazları dağılarak görüntüyü bozar.

Pratik Çılbır Tarifi ile ilgili merak ettiğiniz ne varsa yorum bölümünden bize oluşarak sora bilirsiniz. Dilerseniz size ait tarifleri bize ulaştırarak sizin adınıza paylaşmamıza yardımcı olabilirsiniz. Pratik Yemek Tariflerimizi sosyal medya üzerinden paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasına destek olabilirsiniz.

Tariflerinizi yayınlıyoruz! İster size özel olsun ister bilinen ama size ait dokunuşların olduğu bir tarif olsun bize gönderin lezzetinizi tüm dünya bilsin.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli